اوپرت

اوپرت

دره اوپرت کجاست؟اوپرت

اوپرت در فاصله‌ی ۵۵ کیلومتری شمال شهرستان مهدیشهر قرار دارد. دیواره‌هایی از فلات مرکزی ایران در این منطقه مرز بین کویر در دامنه‌ ی جنوبی و جنگل در دامنه‌ ی شمالی به شمار می‌روند.

ییلاق اوپرت دیواره‌ی اوپرت را به شمال‌ شرقی قله‌ ی خرو نرو متصل می‌کند که بخش شمالی آن مرز بین جنگل‌های هیرکانی در شمال و دشت کویری در جنوب است. منطقه‌ی شمالی شامل دودانگه‌ ی مازندران می باشد. در این بخش روستاهای سنگده و میانا در بین جنگل‌های هیرکانی قرار دارند.

اوپرت با توجه به قرار گرفتن در منطقه‌ی خاص جغرافیایی دارای پوشش گیاهی منحصربه‌ فردی است و در آن می توان تنوع زیستی زیادی را مشاهده کرد.

این منطقه به لحاظ رشد و نمو گیاهان مختلف به قطب پرورش گونه‌های بی‌ نظیر گیاهان دارویی تبدیل شده است؛ به گونه‌ ای که می‌توان گیاهانی چون اورشمک، گوگ په، سیروک، زیره، اوک چو، قعلب، کولک، زولنگ، پاروک، مازش کو، الزی و اوجی را به وفور در این منطقه یافت که هر کدام خاصیت درمانی خاص خود را دارند.

به دلیل ارتفاع زیاد، ابرهای باران‌زا بیشتر در شمال دامنه متوقف می‌شوند. سمت شمالی دیواره همیشه از گیاهان تازه  پرشده است ولی سمت جنوبی به دلیل بارش کمتر بیشتر زرد و خشک می باشد و منظره‌ای بیابانی دارد.

اوپرت پر است از دشت های وسیع؛ می‌توانید منظره‌ی زیبایی از خانه‌های روستایی با شیروانی‌‌های رنگی‌ را در این منطقه ببینید. 

جاذبه‌های منطقه اوپرت

منطقه‌ی اوپرت علاوه بر همه‌ی زیبایی‌های بی‌نظیری که دارد، با مناطق گردشگری همچون دریاچه‌ی چورت و باداب سورت هم همجوار است. گردشگرانی که به این منطقه سفر می‌کنند می‌توانند بازدید از این جاذبه‌های گردشگری را نیز در برنامه‌ی مسافرت خود بگنجانند.

چورت در بخش چهاردانگه‌ی مازندران قرار دارد و دریاچه‌ای بکر در دل جنگل‌ است. برای دسترسی به این دریاچه می‌توانید از مسیر ساری کیاسر بعد از طی مسافتی حدود ۲۵ کیلومتر بعد از روستای چورت وارد مسیر فرعی شوید و سپس با طی کردن ۱۵ کیلومتر به روستای چورت برسید. از روستای چورت جاده‌ی خاکی به مسافت ۱۰ کیلومتر را طی کنید تا به دریاچه‌ی چورت برسید.

از دیگر جاذبه‌ های این منطقه تعداد زیادی چشمه است. برای مثال می‌توان قل‌قل چشمه، کنگل چشمه، پایین لوتی‌ گرد چشمه، بالا لوتی‌ گرد چشمه، کله چشمه و عمارت سرچشمه اشاره کرد.

از این منطقه امکان دسترسی به جنگل‌های انبوه دودانگه هم وجود دارد. در ارتفاعات می‌توانید تراکم ابرها را ببینید و فضایی منحصربه‌فرد را با قدم زدن در جنگل و میانه‌ی ابرها تجربه کنید. همچنین طبیعت بی‌نظیر لماسیه از ویژگی‌های این منطقه به شمار می‌رود.

از دیگر جاذبه‌های این منطقه می‌توان به آبشار فینسک که در نزدیکی روستایی به همین نام وجود دارد اشاره کرد. فینسک در مسیر شهمیرزاد به فولاد محله واقع شده و در مسیر یک جاده‌ی فرعی به فاصله‌ی ۱۵ کیلومتری از جاده‌ی اصلی قرار دارد.

یکی دیگر از جاهای دیدنی این منطقه، آبشار اوبن است که در دل جنگل و پایین دست جاده قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار لازم است از جاده‌ی فیروزکوه در پل سفید، به سمت شرق از جاده خارج و وارد مسیر سنگده شوید.

در این منطقه امکان کوهنوردی، دامنه‌گردی و پیاده‌روی در مسیر ییلاقی وجود دارد. اگر برای دیدن جاذبه‌های این منطقه برنامه‌ریزی کنید می‌توانید بعد از گذر از آبشار و چشمه فینسک، آبشار خزه‌بن، چشمه‌های رنگین باداب سورت و جنگل‌های راش و انجیلی، به کناره‌ی دیواره‌های کوهستانی فلات مرکزی برسید که در قسمت شمالی آن جنگل‌های شمالی کشور با انبوهی از پوشش ابرهای زیبا قرار گرفته است.

ارتفاع کوه‌های سر به فلک کشیده باعث شده تا ابرهای مناطق مرطوب و جنگلی شمال کشور در استان مازندران گیر کنند و راهی به استان سمنان نیابند. به این ترتیب می‌‌توانید مرز بین جنگل و بیابان را به طور واضح در این منطقه ببینید.

بهترین زمان سفر به اوپرت

بهار و تابستان بهترین زمان سفر به این منطقه است؛ چرا که هم هوا به خصوص در شب‌ها خنک و مطبوع است و هم طبیعت سرسبزی را می‌توانید ببینید. اما پاییز زمان بسیار مناسبی برای عکاسی در این منطقه است؛ چرا که برگ درختان به رنگ‌های زرد و نارنجی و قرمز درمی‌آید و می‌توانید با طبیعتی رنگارنگ روبه‌رو شوید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *