مرداب هَسَل

مرداب هَسَل

مرداب هَسَل در دل جنگل‌های مشعل در استان مازندران قرار دارد. هَسَل  در گویش محلی به معنای آبگیر فصلی می باشد و یکی از جاهای دیدنی چالوس است که در ۱۰ کیلومتری جاده چالوس قرار دارد.

 هَسَل مانند یک تابلو نقاشی زیبا در دل جنگل‌های مشعل خود نمایی می‌کند و در هر فصل به یک رنگ در می‌آید در واقع روی مرداب جلبک‌هایی هستند که در بهار و تابستان به رنگ سبز دیده می‌شوند، به محض تمام شدن تابستان کم کم به رنگ قرمز و نارنجی تغییر می کند  و ظاهر مرداب را گرم و آتشین می‌کنند. آب این مرداب از کف و کانون آن می‌جوشد و یا توسط بارش باران تامین می‌شود و هیچ درّه یا جویباری آب‌های سطحی را به سمت آن نمی‌ برد.

دیدنی های مرداب هسل

مرداب هسل مانند جواهری درخشان در آغوش درختان جنگل‌های مشعل قرار گرفته است. زمانی که از دور مرداب را می‌بینید حس می‌کنید دشتی پر از گُل پیش چشمان شما قرار دارد کمی که جلوتر بروید مرداب هسل خود را نمایان می‌کند. نشستن در کنار مرداب آرامش بی‌نظیری دارد. سرتاسر مرداب با جلبک پوشیده شده و تنه‌های درختان در اطراف مرداب نشسته‌ اند.

 صدای پرندگان در پس زمینه پخش می‎شود و هوای مرطوب جنگل تلفیق دلنشینی برای دل سپردن به طبیعت می بخشد. دیدن درختان انبوه و تنومند در مسیر رسیدن به مرداب از دیگر لذت‌هایی ست که در سفر به مرداب هسل نصیبتان خواهد شد. همچنین درختان ممرز، انجیلی، راش، آزاد، شمشاد و بعضی درختان میوه جنگلی مانند سیب ترش جنگلی، انگور جنگلی، انجیر، انار و انواعی از گیاهان دارویی مثل بابونه، فشکی واش، زِمِنج و … نیز در سر راه قرار دارند که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید و میوه‌های جنگلی بچینید.

بهترین زمان سفر به مرداب هسل

مرداب هسل در هر فصلی جذابیت‌های خاص خود را دارد اما در پاییز ترکیب رنگ‌ها جذابیت ویژه‌ ای به مرداب داده است. مرداب هسل مقصد بسیاری از تورهای گردشگری می باشد  که در تمام فصول سال گردشگران زیادی را به اینجا می‌آورند اما کمترین بازدید از مرداب در فصل زمستان و از اویل دی ماه تا اواسط اسفند است. در این ایام سرمای هوا و بارندگی زیاد است و بازدید از منطقه را با مشکلاتی مواجه می‌کند. همچنین بهتر است که از صبح به سمت مرداب حرکت کنید و تا قبل از غروب خورشید مسیر بازگشت را در پیش گیرید.

 

برای بازدید از هسل نیم الی یک روز زمان نیاز خواهید داشت بهتر است شرایط جوی منطقه را قبل از سفر بررسی کنید و از میزان بارندگی در منطقه مطلع شوید اما توجه داشته باشید شرایط جوی این منطقه بسیار متفاوت است به طوری که ممکن است در حوالی مرزن آباد شما با آفتاب روبه رو باشید و یکدفعه هوا ابری بشود و باران غافلگیرتان کند، بنابراین بارانی، لباس و کفش مناسب همراهتان باشد که در گل گیر نکنید. خرید خود را در مرزن آباد، انجام دهید. مخصوصا آب آشامیدنی، چون در طول مسیر پس از مرزن آباد مغازه یا دکانی برای خرید نیست. در نزدیکی مرداب هسل سرویس بهداشتی در دسترس نیست و در صورت نیاز می‌بایست از سرویس بهداشتی ایستگاه محیط بانی منطقه استفاده کنید. از مسیر پارک خودرو تا مرداب حدودا ۴۵ دقیقه مسیر پیاده روی در پیش خواهید داشت که در دل جنگل بوده و اگر با جنگل آشنایی ندارید می‌بایست از افراد محلی و آشنا به مسیر کمک بگیرید البته مسیر پاکوب رسیدن به مرداب مشخص است اما مراقب باشید که مسیر را گم نکنید. سعی کنید وسایل زیادی با خود همراه نیاورید و از کوله پشتی‌های بند دار استفاده کنید تا بتوانید بیشترین لذت را از تماشای جنگل و محیط اطراف ببرید. 

مرداب هسل کجاست؟

برای دسترسی به مرداب هسل می‌بایست راهی جاده چالوس شوید. اگر از سمت تهران حرکت می‌کنید تقریبا تا انتهای جاده برانید تا به ۱۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان چالوس و ۱۵ کیلومتری مرزن آباد برسید. بعد از پلیس راه، در سمت چپ تان وارد اولین فرعی خاکی شوید که جاده‌ای جنگلی است و به روستای سینوا می‌رسد. این مسیر تابلویی ندارد و فقط باید حواستان به پلیس راه باشد. در این مسیر بعد از عبور از پل رودخانه، مسافتی حدودا ۳۰۰ متر، به یک دوراهی می‌رسید که برای رسیدن به مرداب باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید.  بعد از طی مسافتی کوتاه، به یک منطقه جنگلی به نام «بانی» می‌رسید. باید خودرو را همین جا پارک کنید و پیاده به سمت مرداب راه بیفتید. 

مسیر پاکوب منتهی به مرداب هسل مشخص است. اگر با راهنما همراه نیستید، سوال‌های‌تان را از محیط بانان ایستگاه محیط بانی که در همین محدوده قرار دارند، بپرسید. در این ایستگاه سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی نیز وجود دارد. مسیر پیاده روی دارای شیبی ملایم است و بدون مشکل با ۳۰ دقیقه راه رفتن می‌توان آن را طی کرد. البته در طی مسیر جنگلی نیسان‌های محلی نیز وجود دارند که گردشگران را به سمت مرداب می‌برند که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

خودروهای شخصی نیز می‌توانند تا پای مرداب بروند اما بستگی به محیط بانی دارد که اجازه ورود بدهد یا خیر. مرداب هسل و جنگل‌های مشعل جز مناطق حفاظت شده هستند و به جهت حفظ و حراست از منابع ملی معمولا به خودروهای آفرود اجازه ورود داده نخواهد شد.

اقامت در مرداب هسل

اگر قصد کمپینگ در مرداب هسل را دارید می‌بایست از محیط بانی مجوز بگیرید(معمولا اجازه اقامت شبانه داده نمی‌شود).  به هر ترتیب اگر قصد شب مانی در جنگل را دارید بهتر است در فاصله‌ای مناسب از دریاچه اقدام به برپایی کمپ کنید و به نکات مهم در کمپینگ توجه ویژه‌ای داشته باشید. در این حالت بهتر است گروهی سفر کنید و وسایل مورد نیاز مانند چادر، کیسه خواب، چراغ قوه، چاقو، آب آشامیدنی، هیزم خشک برای برپایی آتش و … به همراه داشته باشید. جنگل‌های این منطقه فاقد حیوانات درنده‌ می‌باشد و از این جهت مشکلی ندارید اما در کل شب‌ها امنیت خاصی ندارد. بهترین گزینه برای اقامت در مرداب هسل اجاره خانه های روستای در روستاهای مرزن آباد، طلاجو و سینوا ست که می‌تواند خاطره‌ای فراموش نشدنی از اقامت را برایتان رقم بزند.

مرداب هسل جایی ست که ارزش دیدن را خواهد داشت و جاذبه‌ای متفاوت از جنگل‌های شمال کشور است. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *